Przejdź do treści

Berło Fakultetu Teologicznego Akademii Leopoldyńskiej we Wrocławiu, wykonane na inaugurację Uniwersytetu 15 listopada 1702 roku

Data produkcji: 1702 r.
Berło w formie wysokiej (wysokości 150 cm), wielosegmentowej laski zwieńczonej pełnoplastycznym przedstawieniem świątyni, wspartej na skale ze schodami prowadzącymi do jej wejścia, w świetle którego przedstawiono krzyż papieski i klucze piotrowe.

Nad świątynią, na jej dachu – wzbijający się do lotu orzeł, trzymający w szponach pióro i kałamarz. Nad nim wyobrażenie Oka Opatrzności w trójdzielnej glorii promienistej. Dolna część berła złożona z nanizanych na metalowy trzpień segmentów, rozdzielonych nodusami, zakończonych na dole odwróconą głową ludzką.

Berło wykonane zostało w technice repusowanego srebra pozłacanego a w części zwieńczenia kameryzowanego kryształem górskim, turkusami i imitacjami kamieni szlachetnych. Jest dziełem wrocławskiego złotnika Christopha Plackwitza (1682-1724), którego punca autorska wraz z puncą miasta Wrocławia, znajduje się na trzonie berła.

Berło rektorskie wraz z dwoma berłami fakultetów zostało uwiecznione na malowidłach Johanna Christopha Handkego (1694-1774) na sklepieniu Auli Leopoldyńskiej. Insygnia te były użytkowane przez Uniwersytet Wrocławski w trakcie uroczystości akademickich, do lat 60. XX wieku.