Przejdź do treści

Berło rektorskie Akademii Leopoldyńskiej we Wrocławiu, wykonane na inaugurację Uniwersytetu 15 listopada 1702 roku

Data produkcji: 1702 r.
Berło w formie wysokiej (wysokości 175 cm), wielosegmentowej laski zwieńczonej pełnoplastyczną figurą dwugłowego orła cesarskiego Habsburgów. Na piersi orła łańcuch orderu Złotego Runa otaczający inicjał cesarza Leopolda I, założyciela uczelni wrocławskiej.

Dolna część berła złożona z czterech, nanizanych na metalowy trzpień segmentów, rozdzielonych nodusami, zakończonych na górze, pod orłem przedstawieniem ludzkiej głowy o otwartych ustach.

Całość wykonana została w technice repusowanego srebra, pozłacanego w części zwieńczenia kameryzowanego kryształem górskim, turkusami i imitacjami kamieni szlachetnych. Berło jest dziełem wrocławskiego złotnika Eliasa Grische, którego punce autorskie wraz z puncą miasta Wrocławia, znajdują się na trzonie berła.

Berło rektorskie wraz z dwoma berłami fakultetów zostało uwiecznione na malowidłach Johanna Christopha Handkego (1694-1774) na sklepieniu Auli Leopoldyńskiej. Insygnia te były użytkowane przez Uniwersytet Wrocławski w trakcie uroczystości akademickich, do lat 60. XX wieku.