Przejdź do treści

Zegar słoneczny Beringera

Producent: David Beringer
Data produkcji: XVIII w.
Materiał: drewno, papier
Beringer był prawdopodobnie pierwszym producentem, który produkował tego typu sześcienne zegary, które stała się popularna w południowych Niemczech pod koniec XVIII wieku.

Uniwersalność konstrukcji tego zegara polega na tym, że sześcian z tarczami ze wskazówkami umieszczono na nóżce zawiasowo, i dlatego jego położenie może być regulowane zależnie od szerokości geograficznej, tak by górna ściana sześcianu była równoległa do równika, a gnomon na tej ścianie wskazywał kierunek osi świata. Do tej regulacji służył niezachowany pion oraz kompas wbudowany w podstawę zegara.

Wielościenny przenośny zegar słoneczny w kształcie sześcianu składający się z drewnianej kostki. Każdy z czterech boków sześcianu (poza spodem) ma naniesiony ręcznie kolorowany grawer oraz wyprofilowany mosiężny gnomon. Po jednej stronie znajduje się mosiężny pionek przymocowany sznurkiem. Sześcian jest wsparty na przegubie obrotowym na szczycie toczonego drewnianego centralnego stojaka, na prostokątnej skośnej podstawie zakończonej czterema małymi talerzowymi nóżkami. Podstawa ma naniesiony grawerowany papierowy panel z motywem kwiatowym i wbudowany kompas do orientacji zegara słonecznego względem północy.